چگونه از سلامت محصولات آرایشی و بهداشتی مطمئن شویم؟

 20150413140751 59376

اهمیت بررسی کیفیت محصولات آرایشی – بهداشتی از نظر سلامت محصول و اثربخشی آن چیست؟
هر ترکیبی که در تماس با بدن انسان (سطح بدن یا درون آن) مورد استفاده قرار می‌گیرد و امکان تغییر عملکردی در بدن انسان را دارد باید از نظر نحوه ساخت استاندارد (تحت

عنوان GMP یا روش ساخت خوب)، بی‌خطری و اثربخشی مورد سنجش قرار گیرد. در مورد داروها چون برای درمان یک بیماری استفاده می شوند، بررسی کارایی فرآورده در کنار بی‌خطری آن مهم است اما در سایر اقلام (از جمله مکمل‌های غذایی و مواد آرایشی-بهداشتی) به دلیل اینکه به طور مستقیم با بیماری در ارتباط نیستند و ادعای درمانی نیز ندارند، کارایی آنها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و بیشتر به روش ساخت و بی‌خطری ترکیبات به کار رفته در این محصولات و آلوده نبودن آنها به عوامل بیماری‌زا توجه می‌شود.

رعایت اصول ساخت (GMP) محصولات آرایشی-بهداشتی در اتحادیه اروپا الزامی و در سایر کشورها تنها توصیه شده است. در ایران نیز در سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اداره‌ای تحت عنوان اداره کل مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی وجود دارد که بخشی از آن تحت نام اداره آرایشی و بهداشتی و سموم فعالیت می‌کند که وظایف آن شامل اطمینان از استقرار نظام کیفیت در کارخانجات تولید کننده محصولات خارج و داخل کشور و محصولات وارد شده، ثبت محصولات و صدور پروانه‌های واردات یا تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، بررسی و تایید طرح برچسب‌های محصولات، بررسی و تهیه لیست مواد غیرمجاز در فرآورده‌ها و موارد دیگر است. آزمایشاتی كه برای بررسی بی‌خطری ترکیبات به کار رفته در این محصولات در دنیا انجام می‌شود متفاوت است و می‌تواند شامل میزان تحریک، میزان نفوذ به بدن و غیره باشد که البته انجام آنها اغلب برای کارخانجات تنها در جهت حفظ اعتبار شرکت انجام می‌شود و قوانین الزام آوری برای اغلب این آزمایشات وجود ندارد.

به صورت معمول چند درصد از تركيبات مواد آرايشي و بهداشتي شيميايي و چند درصد گياهي است؟
مواد آرايشي و بهداشتي به طور کلی از ترکیبات شیمیایی ساخته می‌شوند. در میان مردم، ترکیبات شیمیایی اغلب به اشتباه به جای ترکیبات سنتتیک به کار برده می‌شود در حالی که مواد طبیعی نیز حاوی ترکیبات شیمیایی هستند. در محصولات امروزی برخی از این ترکیبات شامل ترکیبات طبیعی و بسیاری از آنها سنتتیک هستند. اعلام درصد مشخص و کلی برای میزان به کارگیری هر یک از این مواد در محصولات ممکن نیست و بسته به محصول، میزان این ترکیبات متفاوت است. امروزه شرکت‌های سازنده این محصولات سعی می‌كنند با افزودن درصد ترکیبات طبیعی به کار رفته و تبلیغ روی این افزایش که گاهی تا 100درصد طبیعی نیز روی آن تبلیغات می شود، مصرف کنندگان را به خرید کالاهای خود تشویق کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ميرداماد - ميدان مادر - كوچه شاه نظرى - پلاك ٣٠ - طبقه ى دوم - واحد ٨

 

 تلفن های تماس و رزرو وقت: 09368302967 ,  22221596  , 22221587- 021

 

 

 

?>